Świerk: charakterystyka, różnica między sosną
Świerk pospolity osiąga, w sprzyjających warunkach, od 500 do 600 lat życia i może mieć ponad 60 m wysokości, jeden gatunek osiąga nawet 100 m. Jego średnica waha się zwykle od 1,5 do 2 m u dorosłych roślin. U młodych okazów kształt korony jest stożkowy, a u dorosłych zmienia się na paraboliczny lub cylindryczny (kolumnowy) ze spłaszczonym wierzchołkiem.
Pień świerku jest prosty i cylindryczny, a gałęzie rozchodzą się poziomo. Kwitnienie tych roślin może wystąpić od 25 roku życia i jest bardzo nieregularne. Świerk jest rośliną jednopienną, tzn. na tym samym drzewie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty żeńskie są występują zazwyczaj na szczycie najwyższych gałęzi, a kwiaty męskie rozwijają się poniżej kwiatów żeńskich. Okres kwitnienia waha się od kwietnia do czerwca. Dojrzałe nasiona są roznoszone głównie przez wiatr w okresie od września do października.
Szyszki są charakterystycznie wzniesione i rozpadają się w wieku dojrzałym, co odróżnia je od innych drzew iglastych. W okrywie nasiennej znajdują się olejki eteryczne, które powodują uśpienie w zimie. Nasiona wymagają do kiełkowania stratyfikacji na zimno i co najmniej sześciu tygodni w wilgotnym środowisku. Świerk jest rośliną bardzo odporną, tolerującą szeroki zakres warunków glebowych, ilości i dostępności składników pokarmowych, a także szeroki zakres poziomów pH.
Rozmnażanie w warunkach naturalnych odbywa się wyłącznie przez nasiona, rozmnażanie wegetatywne nie występuje, o ile nie ingeruje w nie człowiek.
Liście i owoce
Liście są spiralnie ułożone, linearne i zwykle spłaszczone. Ich długość zwykle nie przekracza 3 cm. Górna strona jest na ogół ciemnozielona, a spód jasnozielony. Na spodniej stronie można również wyróżnić dwie jasne linie.
Szyszki są wzniesione, owalne lub cylindryczne i znajdują się tylko w górnej części korony, ich kolor zmienia się od zielonego do brązowego w zależności od dojrzałości.
Różnice między świerkiem a sosną
– Sosny są wysokimi drzewami, ale mogą dorastać do około 30 metrów wysokości; wyższe sosny są rzadkie. Świerki mogą z łatwością przekroczyć tę długość, więc gdy widzimy iglaka o wysokości ponad 20 metrów, to najprawdopodobniej jest to świerk, a nie sosna.
-Świerki są wykorzystywane jako drzewka świąteczne. Sprawdź skąd pochodzi ta tradycja: https://polanica24.pl/skad-sie-wziela-choinka-i-lampki-choinkowe/
– Kora sosny jest ciemna i ma łuskowatą strukturę, natomiast kora świerka jest jaśniejsza i gładka.
– Liście sosny są igiełkowate, mają tendencję do tworzenia igiełek, a w przekroju poprzecznym są prawie okrągłe. Świerki mają liście spłaszczone grzbietowo i nie są igiełkowate, a na spodniej stronie mają wyraźne linie, które nie występują u sosen.
– Owoce lub szyszki sosny spadają na ziemię, podczas gdy owoce świerka rozkładają się lub rozpadają jeszcze na drzewie, upuszczając nasiona lub orzeszki sosnowe.