Opłacalność fotowoltaiki w dobie kryzysu energetycznego
Podwyżki cen sprawiły, że inwestorzy i mieszkańcy gospodarstw domowych w wielu miastach jak Katowice czy Wrocław jeszcze bardziej niż do tej pory zaczęli interesować się fotowoltaiką.
Pomimo tego, że rynek ten widocznie wyhamował w kwietniu 2022 roku, kiedy rząd wprowadził zmiany w systemie rozliczeń za energię, instalacja paneli fotowoltaicznych wciąż pozostaje opłacalnym rozwiązaniem. W dobie kryzysu energetycznego inwestycja w energię własnej produkcji wydaje się być bardzo rozsądną decyzją.
Czy fotowoltaika wciąż się opłaca?
Rynek fotowoltaiki przeżył chwilowe załamanie po tym, jak sejm zlikwidował korzystny dla inwestorów system rozliczeń. Tymczasem galopująca inflacja oraz stałe podwyżki cen prądu sprawiły, że panele słoneczne ponownie stały się bardzo atrakcyjne dla mieszkańców wielu Polskich miast. Z każdej strony słychać przecież zapowiedzi, że ceny energii będą wciąż wzrastać, co pewnością na własnej kieszeni odczuje wielu właścicieli gospodarstw domowych.
Energia pozyskana z fotowoltaiki stanie się jeszcze bardziej opłacalna, a to ze względu na to, że zgodnie z planem nadwyżki wyprodukowanej energii będą rozliczane według średniej rynkowej ceny energii z miesiąca poprzedniego. Z racji tego, że świat stoi na skraju kryzysu energetycznego, inwestycja we własne źródło energii to bardzo rozsądny krok, który nie tylko może skutkować niższymi rachunkami za prąd, ale także ochronić przed ewentualnymi przerwami w jego dostawie.
Co z fotowoltaiką dla firm?
Energia elektryczna w hurcie obecnie osiąga bardzo wysokie ceny, które podwyższone są jeszcze przez opłatę mocową. To sprawia, że panele słoneczne dla firm stają się jeszcze bardziej opłacalne. Wysokie koszty energii bardzo dotkliwie odczuwają szczególnie te przedsiębiorstwa, które charakteryzują się wysoką elektrokosztowością produktu końcowego. Idealna sytuacja to stan, kiedy cała energia pozyskana z fotowoltaiki zużywana jest na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa, co chroni je przed podwyższeniem kosztów związanych ze wzrostem cen energii.
Fotowoltaika a kryzys energetyczny
Eksperci zgodnie twierdzą, że czynnikiem, który kształtował będzie rynek fotowoltaiki w najbliższym czasie, będzie przedłużający się kryzys energetyczny, z którym borykają się nie tylko mieszkańcy Polskich miast ale i cała Europa. Trudności w dostępie do węgla, gazu i ropy mają bardzo szeroki zasięg, co przełoży się na zwiększone ceny prądu w najbliższym czasie. Trzeba pamiętać o tym, że polski system energetyczny wciąż opiera się na konwencjonalnych źródłach energii – zdecydowana większość prądu w polskich gniazdkach jest efektem spalania węgla kamiennego, brunatnego i gazu.
Nic nie wskazuje na to, że sytuacja wkrótce się poprawi. Na szczęście istnieje bardzo skuteczny sposób na walkę z kryzysem, jakim jest produkcja własnej energii z paneli fotowoltaicznych. Koszty wytworzenia energii elektrycznej ze słońca regularnie się obniżają, a dodatkowo obecnie wiele firm takich jak np. fotowoltaika katowice Passive Instal oferuje nam montaż paneli fotowoltaicznych w konkurencyjnych cenach, co może być dla nas świetnym rozwiązaniem na dostęp do energii elektrycznej, która jest odporna na wahania cen na rynku.