Recykling folii LDPE – przebieg i korzyści
Przetwarzanie folii LDPE ma szczególne znaczenie dla współczesnej gospodarki. Folia opakowaniowa to poszukiwany produkt, którego potrzebuje nie tylko rosnący w siłę e-handel, ale również dziesiątki innych branż. W związku z tym każdego dnia, tony tworzywa LDPE trafiają na rynek i równie duże jego ilości lądują w pojemnikach na odpady. Ponieważ folia LDPE ma tak wiele zastosowań i jednocześnie nie mamy dla niej na ten moment atrakcyjnego zamiennika, recykling folii LDPE staje się ogromną szansą zaspokojenia naszych konsumenckich potrzeb bez olbrzymich kosztów ze strony środowiska.
Jak wygląda recykling folii LDPE?
Działająca w Polsce już od ponad dwóch dekad firma Stena Recycling, która uchodzi za lidera nowoczesnych rozwiązań w branży zarządzania odpadami w całej Europie, postanowiła przedstawić skuteczne rozwiązanie problem zalewu plastikowych śmieci poprzez proces zamykania obiegu surowców. W jednym z polskich oddziałów Stena Recycling została uruchomiona nowoczesna linia do recyklingu folii LDPE, która pozwala przetworzyć rocznie blisko 15 tysięcy ton folii opakowaniowej! W jaki sposób robi to firma? Przede wszystkim – kompleksowo, na dużą skalę i w sposób maksymalnie odpowiedzialny. Stena Recycling pozyskuje odpady od klientów z całej Polski, a te, które trafią do jej zakładu recyklingu we Wschowie, są przetwarzane przy użyciu nowoczesnych technologii, aby wytworzony z odpadów LDPE na drodze recyklingu surowiec miał jak najwyższą jakość, a jego produkcja była maksymalnie przyjazna dla środowiska, pozwalała oszczędzić naturalne zasoby oraz sprzyjała redukcji emisji zanieczyszczeń i CO2 związanych z wytwarzaniem tworzyw sztucznych z pierwotnych złóż. Odpady plastikowe, które trafiają do Stena Recycling, są starannie sprawdzane, sortowane, a następnie folia LDPE jest strzępiona na drobne płatki, dokładnie myta (wodą, która także jest ponownie wykorzystywana przez Stena Recycling w innych procesach produkcji!), osuszana i przekazywana do wytłaczarki. Uformowane w ściśle kontrolowanym procesie tłoczenia pod wpływem temperatury strugi tworzywa trafiają w dalszej kolejności do specjalnego granulatora, który ze zużytej folii LDPE tworzy granulki tworzywa o odpowiedniej gęstości, rozciągliwości i czystości. Otrzymany w ten sposób materiał jest badany następnie przez ekspertów Stena Recycling pod kątem jakości i parametrów, a po ocenie jego elastyczności i odporności trafia do producentów, którzy wykorzystują go, by stworzyć między innymi takie wyroby jak: worki, torebki czy opakowania foliowe, które da się finalnie po wykorzystaniu przetworzyć ponownie.
Co zyskujemy poprzez recykling folii opakowaniowej?
Folia LDPE jest nam potrzebna, ale jej użycie nie musi być tak dewastujące i kosztowne dla środowiska. Recykling folii LDPE prowadzony w sposób efektywny, na odpowiednio dużą skalę i z poszanowaniem reguł ochrony przyrody może w zdecydowany sposób zmniejszyć ilość plastikowych odpadów w naszym otoczeniu. Worki, opakowania i inne produkty powstające z folii LDPE ułatwiają nam życie i trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie branży spożywczej czy e-sklepu bez opakowań foliowych. Niemniej ich produkcja nie musi iść w parze z intensyfikacją wydobycia ropy, dalszą degradacją stanu środowiska naturalnego czy zbędną emisją CO2, którą przecież staramy się ograniczyć. Wytyczone przez Stena Recycling ścieżki, opracowane przez nią istotne dla ochrony dla środowiska metody przetwarzania plastiku dowodzą, że odpady z plastiku można sensownie zagospodarować, a przetwarzanie folii LDPE w linii do jej recyklingu zlokalizowanej we Wschowie jest tego doskonałym przykładem.